Cornell Dubilier Electronics 185824J50RGB-F
185824J50RGB-F picture photo
Mfg. Part Number
185824J50RGB-F
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
185824J50RGB-F.pdf
Availability of 185824J50RGB-F
QUANTITY
185824J50RGB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185824J50RGB-F
Internal Part NumberEIS-185824J50RGB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185824J50RGB-F
Related Links185824J, 185824J50RGB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185824J50RGB-F Details Description
Related parts for 185824J50RGB-F
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 9.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 3BKN/80 AR CU datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 296POS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf