Illinois Capacitor 186MABA03KJS
186MABA03KJS picture photo
Mfg. Part Number
186MABA03KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 18UF 10% 500V RADIAL
Datasheet Download
186MABA03KJS.pdf
Availability of 186MABA03KJS
QUANTITY
186MABA03KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 186MABA03KJS
Internal Part NumberEIS-186MABA03KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)186MABA03KJS
Related Links186MAB, 186MABA03KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
186MABA03KJS Details Description
Related parts for 186MABA03KJS
VARISTOR 90V 600A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON BULLET BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 2W datasheet.pdf