| Internal Part Number | EIS-188LBA200M2EH | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | LBA | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 1800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 138.16 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 4.38A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) | |