Illinois Capacitor 188LBB100M2BF
188LBB100M2BF picture photo
Mfg. Part Number
188LBB100M2BF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
188LBB100M2BF.pdf
Availability of 188LBB100M2BF
QUANTITY
188LBB100M2BF Order Process
Ship out your order
Specifications of 188LBB100M2BF
Internal Part NumberEIS-188LBB100M2BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)138.16 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)188LBB100M2BF
Related Links188LBB, 188LBB100M2BF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
188LBB100M2BF Details Description
Related parts for 188LBB100M2BF
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.4A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN TINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
K60730B TOOL KIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf