Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM10-200HE3/96
BYM10-200HE3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM10-200HE3/96
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM10-200HE3/96.pdf
Availability of BYM10-200HE3/96
QUANTITY
BYM10-200HE3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM10-200HE3/96
Internal Part NumberEIS-BYM10-200HE3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM10-200HE3/96
Related LinksBYM10-2, BYM10-200HE3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM10-200HE3/96 Details Description
Related parts for BYM10-200HE3/96
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 50MHZ 16SO datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 110V datasheet.pdf
THERMO TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 60UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ENDPOINT PIPE FOR PCI EXPRESS IP datasheet.pdf
IC PWR SW USB U-DFN3030-8 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 350MA 420 MOHM datasheet.pdf
10000UF 40V 35X105MM 85C 20000H datasheet.pdf