Omron Automation & Safety MK2KP-UA-AC220
MK2KP-UA-AC220 picture photo
Mfg. Part Number
MK2KP-UA-AC220
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V
Datasheet Download
MK2KP-UA-AC220.pdf
Availability of MK2KP-UA-AC220
QUANTITY
MK2KP-UA-AC220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2KP-UA-AC220
Internal Part NumberEIS-MK2KP-UA-AC220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current12mA
Coil Voltage220VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2KP-UA-AC220
Related LinksMK2KP-U, MK2KP-UA-AC220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2KP-UA-AC220 Details Description
Related parts for MK2KP-UA-AC220
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS SINGLE TIN datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X84 BLK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 8KHZ 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf