NorComp 189-015-513R481
189-015-513R481 picture photo
Mfg. Part Number
189-015-513R481
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
189-015-513R481.pdf
Availability of 189-015-513R481
QUANTITY
189-015-513R481 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189-015-513R481
Internal Part NumberEIS-189-015-513R481
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents189-015-513R481 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series189
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189-015-513R481
Related Links189-015, 189-015-513R481 Datasheet, NorComp Distributor
189-015-513R481 Details Description
Related parts for 189-015-513R481
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 7.9UH 26A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 4POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf