NorComp 189-015-613R571
189-015-613R571 picture photo
Mfg. Part Number
189-015-613R571
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
189-015-613R571.pdf
Availability of 189-015-613R571
QUANTITY
189-015-613R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189-015-613R571
Internal Part NumberEIS-189-015-613R571
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents189-015-613R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series189
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189-015-613R571
Related Links189-015, 189-015-613R571 Datasheet, NorComp Distributor
189-015-613R571 Details Description
Related parts for 189-015-613R571
CONN RECPT 120POS .025" GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 512CPR 3MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE WC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACTIONAL-N 40-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf