NorComp 189-025-613R571
189-025-613R571 picture photo
Mfg. Part Number
189-025-613R571
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
189-025-613R571.pdf
Availability of 189-025-613R571
QUANTITY
189-025-613R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189-025-613R571
Internal Part NumberEIS-189-025-613R571
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents189-025-613R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series189
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25, 25
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189-025-613R571
Related Links189-025, 189-025-613R571 Datasheet, NorComp Distributor
189-025-613R571 Details Description
Related parts for 189-025-613R571
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF TRPL SCHMIT TRIG SM8 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 6 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" WHT 5X4' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 31MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf