NorComp 189-037-513R571
189-037-513R571 picture photo
Mfg. Part Number
189-037-513R571
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
189-037-513R571.pdf
Availability of 189-037-513R571
QUANTITY
189-037-513R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189-037-513R571
Internal Part NumberEIS-189-037-513R571
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents189-037-513R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series189
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189-037-513R571
Related Links189-037, 189-037-513R571 Datasheet, NorComp Distributor
189-037-513R571 Details Description
Related parts for 189-037-513R571
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 20A datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 10PS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
E2SS-W BKT,DOVETAIL/T-GROOVE datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
IMPACT 6P ORTHOD BOTTOMGD RAM 55 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf