Aries Electronics, Inc. 19-0513-11H
19-0513-11H picture photo
Mfg. Part Number
19-0513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD
Datasheet Download
19-0513-11H.pdf
Availability of 19-0513-11H
QUANTITY
19-0513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 19-0513-11H
Internal Part NumberEIS-19-0513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series0513
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)19 (1 x 19)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A