Vishay/Dale RNC60J1871BSB14
RNC60J1871BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1871BSB14
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1871BSB14.pdf
Availability of RNC60J1871BSB14
QUANTITY
RNC60J1871BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1871BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1871BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1871BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1871BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1871BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1871BSB14
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CASE SOFT CARRY WAVESURFER-MXS-B datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf