Bel Fuse Inc. 19-2504-10PB
19-2504-10PB picture photo
Mfg. Part Number
19-2504-10PB
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN COMP RCA RG59 RED 1=10
Datasheet Download
19-2504-10PB.pdf
Availability of 19-2504-10PB
QUANTITY
19-2504-10PB Order Process
Ship out your order
Specifications of 19-2504-10PB
Internal Part NumberEIS-19-2504-10PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypePhono (RCA) Plug
GenderMale
Signal LinesMono
Plug/Mating Plug Diameter3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA)
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCompression
ShieldingUnshielded
Features-
Color - ContactRed
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingNickel
Housing MaterialBrass
Housing ColorSilver
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19-2504-10PB
Related Links19-250, 19-2504-10PB Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
19-2504-10PB Details Description
Related parts for 19-2504-10PB
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 1.3A SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
26+26 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 31 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf