NorComp 191-015-213L561
191-015-213L561 picture photo
Mfg. Part Number
191-015-213L561
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-015-213L561.pdf
Availability of 191-015-213L561
QUANTITY
191-015-213L561 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-015-213L561
Internal Part NumberEIS-191-015-213L561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-015-213.pdf191-015-213-Lxx1.stp191-015-213-Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series191
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester Thermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-015-213L561
Related Links191-015, 191-015-213L561 Datasheet, NorComp Distributor
191-015-213L561 Details Description
Related parts for 191-015-213L561
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
L7-15P WTRTIT PLG BLK WHTEINSERT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1.15A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM VESM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf