NorComp 191-037-113L001
191-037-113L001 picture photo
Mfg. Part Number
191-037-113L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-037-113L001.pdf
Availability of 191-037-113L001
QUANTITY
191-037-113L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-037-113L001
Internal Part NumberEIS-191-037-113L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-037-113Lxx1.pdf191-037-113-Lxx1.stp191-037-113-Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series191
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester Thermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-037-113L001
Related Links191-037, 191-037-113L001 Datasheet, NorComp Distributor
191-037-113L001 Details Description
Related parts for 191-037-113L001
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
KIT DEMO FOR MT9V125 datasheet.pdf
MCU ARM9 2MB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 50A datasheet.pdf
BATT VRLA 12V datasheet.pdf
DISPL 0.4" SGL DGT YLW-GRN CA datasheet.pdf