United Chemi-Con EKMW421VSN271MQ35S
EKMW421VSN271MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW421VSN271MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMW421VSN271MQ35S.pdf
Availability of EKMW421VSN271MQ35S
QUANTITY
EKMW421VSN271MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW421VSN271MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMW421VSN271MQ35S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW421VSN271MQ35S
Related LinksEKMW421VS, EKMW421VSN271MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW421VSN271MQ35S Details Description
Related parts for EKMW421VSN271MQ35S
DELTA CONN 36POS PLUG W/O INSERT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR INV 500MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
POT SLIDE 200K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
RES 390 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) PIN RECP datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 385V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf