Vicor Corporation V375B28T200BL2
V375B28T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28T200BL2.pdf
Availability of V375B28T200BL2
QUANTITY
V375B28T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28T200BL2
Internal Part NumberEIS-V375B28T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28T200BL2
Related LinksV375B28, V375B28T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28T200BL2 Details Description
Related parts for V375B28T200BL2
BOX ALUM BLACK 8.76"L X 5.76"W datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
2.5V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf