SSI Technologies Inc P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-H-I36-4.5OVP-000-000
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 3MM 6.89" datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf