NorComp 191-037-113L561
191-037-113L561 picture photo
Mfg. Part Number
191-037-113L561
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-037-113L561.pdf
Availability of 191-037-113L561
QUANTITY
191-037-113L561 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-037-113L561
Internal Part NumberEIS-191-037-113L561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-037-113Lxx1.pdf191-037-113-Lxx1.stp191-037-113-Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series191
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester Thermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-037-113L561
Related Links191-037, 191-037-113L561 Datasheet, NorComp Distributor
191-037-113L561 Details Description
Related parts for 191-037-113L561
CAP CER 10UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 8MICRO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED XLAMP CLR SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 54SOIC datasheet.pdf
10+10 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SMB datasheet.pdf