NorComp 191-037-213L551
191-037-213L551 picture photo
Mfg. Part Number
191-037-213L551
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-037-213L551.pdf
Availability of 191-037-213L551
QUANTITY
191-037-213L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-037-213L551
Internal Part NumberEIS-191-037-213L551
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-037-213.pdf191-037-213-Lxx1.stp191-037-213-Lxx1.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-037-213L551
Related Links191-037, 191-037-213L551 Datasheet, NorComp Distributor
191-037-213L551 Details Description
Related parts for 191-037-213L551
JUMPER-H1504TR/A3049A/H1504TR 3" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf