Grayhill, Inc. 19101-09UL
19101-09UL picture photo
Mfg. Part Number
19101-09UL
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 15A 2" 9POS FAS
Datasheet Download
19101-09UL.pdf
Availability of 19101-09UL
QUANTITY
19101-09UL Order Process
Ship out your order
Specifications of 19101-09UL
Internal Part NumberEIS-19101-09UL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series19
Number of Positions9
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP9T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating15A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC120V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length12.70mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features-
Depth Behind Panel24.13mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque12 ~ 36 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19101-09UL
Related Links19101, 19101-09UL Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
19101-09UL Details Description
Related parts for 19101-09UL
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
COPALUM,SLD,R,3/0AL 3/8 2H datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf