NorComp 192-015-213R531
192-015-213R531 picture photo
Mfg. Part Number
192-015-213R531
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
192-015-213R531.pdf
Availability of 192-015-213R531
QUANTITY
192-015-213R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of 192-015-213R531
Internal Part NumberEIS-192-015-213R531
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series192
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)192-015-213R531
Related Links192-015, 192-015-213R531 Datasheet, NorComp Distributor
192-015-213R531 Details Description
Related parts for 192-015-213R531
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 42DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3000W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SST3 datasheet.pdf
10+10 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 220K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf