API Delevan 1945R-32H
1945R-32H picture photo
Mfg. Part Number
1945R-32H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 510UH 124MA 11.6 OHM
Datasheet Download
1945R-32H.pdf
Availability of 1945R-32H
QUANTITY
1945R-32H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1945R-32H
Internal Part NumberEIS-1945R-32H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1945R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance510µH
Tolerance±3%
Current Rating124mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.6 Ohm
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.04MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.193" Dia x 0.447" L (4.90mm x 11.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1945R-32H
Related Links1945, 1945R-32H Datasheet, API Delevan Distributor
1945R-32H Details Description
Related parts for 1945R-32H
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.7A TO277A datasheet.pdf
RES 357 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf