Vishay/Vitramon VJ0402D360KLAAJ
VJ0402D360KLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D360KLAAJ
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D360KLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D360KLAAJ
QUANTITY
VJ0402D360KLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D360KLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D360KLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D360KLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D360KLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D360KLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D360KLAAJ
CONN PLUG 2POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 VIOLET W/BOOT 20' datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf