NorComp 195-078-213L031
195-078-213L031 picture photo
Mfg. Part Number
195-078-213L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-078-213L031.pdf
Availability of 195-078-213L031
QUANTITY
195-078-213L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-078-213L031
Internal Part NumberEIS-195-078-213L031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-078-213Lxx1.pdf195-078-213Lxx1.stp195-078-213Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-078-213L031
Related Links195-078, 195-078-213L031 Datasheet, NorComp Distributor
195-078-213L031 Details Description
Related parts for 195-078-213L031
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 32POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0201 datasheet.pdf
FAN EXHAUST 24V 12W LT GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR ASY SR 4CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 36" RBW JACKS datasheet.pdf