Vishay/Sprague 195D104X9050C2T
195D104X9050C2T picture photo
Mfg. Part Number
195D104X9050C2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 0905
Datasheet Download
195D104X9050C2T.pdf
Availability of 195D104X9050C2T
QUANTITY
195D104X9050C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D104X9050C2T
Internal Part NumberEIS-195D104X9050C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0905 (2114 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.39mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D104X9050C2T
Related Links195D104, 195D104X9050C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D104X9050C2T Details Description
Related parts for 195D104X9050C2T
IC MPU I186 25MHZ 100SQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC OPEN FRAME 2V OUT 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FL PLUG GUARD RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf