Vishay/Sprague 195D155X0035V2T
195D155X0035V2T picture photo
Mfg. Part Number
195D155X0035V2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410
Datasheet Download
195D155X0035V2T.pdf
Availability of 195D155X0035V2T
QUANTITY
195D155X0035V2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D155X0035V2T
Internal Part NumberEIS-195D155X0035V2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D155X0035V2T
Related Links195D155, 195D155X0035V2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D155X0035V2T Details Description
Related parts for 195D155X0035V2T
IC THERM MICROLAN HI-PREC TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C050MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
2 SLOT 2U RACK FOR 2 DS850-X datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf