Vishay/Sprague 195D224X0035C2T
195D224X0035C2T picture photo
Mfg. Part Number
195D224X0035C2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 0905
Datasheet Download
195D224X0035C2T.pdf
Availability of 195D224X0035C2T
QUANTITY
195D224X0035C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D224X0035C2T
Internal Part NumberEIS-195D224X0035C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0905 (2114 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.39mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D224X0035C2T
Related Links195D224, 195D224X0035C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D224X0035C2T Details Description
Related parts for 195D224X0035C2T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X5-3/16X1-5/8 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 6TMLF datasheet.pdf
EVAL BRD FOR XR17V354-E8 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEAK 12-24VDC NPN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.5VC PLAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf