Nichicon UPA0J222MPD
UPA0J222MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J222MPD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J222MPD.pdf
Availability of UPA0J222MPD
QUANTITY
UPA0J222MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J222MPD
Internal Part NumberEIS-UPA0J222MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.266A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J222MPD
Related LinksUPA0J, UPA0J222MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J222MPD Details Description
Related parts for UPA0J222MPD
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 16.7VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
SUPPORT DE CABLE 8MM /4 ORANGE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf