Vishay/Sprague 195D225X9025X2T
195D225X9025X2T picture photo
Mfg. Part Number
195D225X9025X2T
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2910
Datasheet Download
195D225X9025X2T.pdf
Availability of 195D225X9025X2T
QUANTITY
195D225X9025X2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D225X9025X2T
Internal Part NumberEIS-195D225X9025X2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D225X9025X2T
Related Links195D225, 195D225X9025X2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D225X9025X2T Details Description
Related parts for 195D225X9025X2T
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 17MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.5A SYNC 6UDFN datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484BGA datasheet.pdf
A-5566-03B3S-210 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BATT VRLA 12 VOLTS 7.2AH LL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.15A 58 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf