Vishay/Sprague 195D475X9035Z8T
195D475X9035Z8T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X9035Z8T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2910
Datasheet Download
195D475X9035Z8T.pdf
Availability of 195D475X9035Z8T
QUANTITY
195D475X9035Z8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X9035Z8T
Internal Part NumberEIS-195D475X9035Z8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X9035Z8T
Related Links195D475, 195D475X9035Z8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X9035Z8T Details Description
Related parts for 195D475X9035Z8T
CONN SOCKET RCPT .030-.033 30AU datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CONFIG SEEPROM 512K 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
10UF 200V 8X11,5 datasheet.pdf