Vishay/Sprague 195D475X9050Z8T
195D475X9050Z8T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X9050Z8T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2910
Datasheet Download
195D475X9050Z8T.pdf
Availability of 195D475X9050Z8T
QUANTITY
195D475X9050Z8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X9050Z8T
Internal Part NumberEIS-195D475X9050Z8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X9050Z8T
Related Links195D475, 195D475X9050Z8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X9050Z8T Details Description
Related parts for 195D475X9050Z8T
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD DUAL 20SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
OSC VCXO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
THERMAL GAPPAD .080 8X16"" datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 800MHZ-1GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51C P 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf