Vishay/Sprague 195D686X9010R2T
195D686X9010R2T picture photo
Mfg. Part Number
195D686X9010R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
195D686X9010R2T.pdf
Availability of 195D686X9010R2T
QUANTITY
195D686X9010R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D686X9010R2T
Internal Part NumberEIS-195D686X9010R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D686X9010R2T
Related Links195D686, 195D686X9010R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D686X9010R2T Details Description
Related parts for 195D686X9010R2T
CABLE LVD 8DSUB 68HP MALE 2.25M datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 6A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 30MA DO34 datasheet.pdf
RF PROTO MOD PAN4561 W/ANT SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 5MHZ datasheet.pdf