Vishay/Sprague 199D105X9016A1V1E3
199D105X9016A1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D105X9016A1V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D105X9016A1V1E3.pdf
Availability of 199D105X9016A1V1E3
QUANTITY
199D105X9016A1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D105X9016A1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D105X9016A1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D105X9016A1V1E3
Related Links199D105X9, 199D105X9016A1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D105X9016A1V1E3 Details Description
Related parts for 199D105X9016A1V1E3
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.2V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SC82 datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf