Vishay/Sprague 199D106X0020C1V1E3
199D106X0020C1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X0020C1V1E3
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D106X0020C1V1E3.pdf
Availability of 199D106X0020C1V1E3
QUANTITY
199D106X0020C1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X0020C1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X0020C1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X0020C1V1E3
Related Links199D106X0, 199D106X0020C1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X0020C1V1E3 Details Description
Related parts for 199D106X0020C1V1E3
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-DIP datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.15 OHM 1% AXL datasheet.pdf
KIT LPCXPRESSO VALUE PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
UNI HD 15P LF datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf