Vishay/Sprague 199D106X5010B2B1E3
199D106X5010B2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X5010B2B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 5% RADIAL
Datasheet Download
199D106X5010B2B1E3.pdf
Availability of 199D106X5010B2B1E3
QUANTITY
199D106X5010B2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X5010B2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X5010B2B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X5010B2B1E3
Related Links199D106X5, 199D106X5010B2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X5010B2B1E3 Details Description
Related parts for 199D106X5010B2B1E3
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf