Vishay/Sprague 199D106X5020CXV1E3
199D106X5020CXV1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X5020CXV1E3
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 5% RADIAL
Datasheet Download
199D106X5020CXV1E3.pdf
Availability of 199D106X5020CXV1E3
QUANTITY
199D106X5020CXV1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X5020CXV1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X5020CXV1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.420" (10.66mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X5020CXV1E3
Related Links199D106X5, 199D106X5020CXV1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X5020CXV1E3 Details Description
Related parts for 199D106X5020CXV1E3
REGULATOR 12V 5A 14PSIP VERT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DB44 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf