Vishay/Sprague 199D156X0010C2V1E3
199D156X0010C2V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0010C2V1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0010C2V1E3.pdf
Availability of 199D156X0010C2V1E3
QUANTITY
199D156X0010C2V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0010C2V1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0010C2V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0010C2V1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0010C2V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0010C2V1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0010C2V1E3
INTERFACE MOD PLUG 15POS D-SUB datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FGG.5B. datasheet.pdf
A5 INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC SOT-23-6 datasheet.pdf
MICRO 37C S 120" WHT JACKS datasheet.pdf