Hirose Electric Co Ltd FX5-60P-SH09(91)
FX5-60P-SH09(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX5-60P-SH09(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS 1MM R/A GOLD
Datasheet Download
FX5-60P-SH09(91).pdf
Availability of FX5-60P-SH09(91)
QUANTITY
FX5-60P-SH09(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX5-60P-SH09(91)
Internal Part NumberEIS-FX5-60P-SH09(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX5
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX5-60P-SH09(91)
Related LinksFX5-60P-, FX5-60P-SH09(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX5-60P-SH09(91) Details Description
Related parts for FX5-60P-SH09(91)
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED FIBER OPTC GAAIAS HS TO18 ST datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 17NS 64TQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS YELLOW TH datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
295-0067-01100 datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf