Vishay/Sprague 199D156X9020D2V1E3
199D156X9020D2V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X9020D2V1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D156X9020D2V1E3.pdf
Availability of 199D156X9020D2V1E3
QUANTITY
199D156X9020D2V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X9020D2V1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X9020D2V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X9020D2V1E3
Related Links199D156X9, 199D156X9020D2V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X9020D2V1E3 Details Description
Related parts for 199D156X9020D2V1E3
FIXED IND 27UH 1.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X5MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf