Vishay/Sprague 199D395X9035C1V1E3
199D395X9035C1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D395X9035C1V1E3
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D395X9035C1V1E3.pdf
Availability of 199D395X9035C1V1E3
QUANTITY
199D395X9035C1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D395X9035C1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D395X9035C1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D395X9035C1V1E3
Related Links199D395X9, 199D395X9035C1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D395X9035C1V1E3 Details Description
Related parts for 199D395X9035C1V1E3
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 18-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 100V NP0 0508 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 8COND 14AWG/18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf