| Internal Part Number | EIS-SN74LVCH16543ADL | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74LVCH | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Registered Transceiver, Non-Inverting | |
| Number of Elements | 2 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | |