Vishay/Sprague 199D474X0035A2A1E3
199D474X0035A2A1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X0035A2A1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D474X0035A2A1E3.pdf
Availability of 199D474X0035A2A1E3
QUANTITY
199D474X0035A2A1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X0035A2A1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X0035A2A1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X0035A2A1E3
Related Links199D474X0, 199D474X0035A2A1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X0035A2A1E3 Details Description
Related parts for 199D474X0035A2A1E3
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK R/A 75 OHM IDC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
INVERTER 3HP 11A 230V 3-PH N1 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247 datasheet.pdf