Yageo RC1206FR-078M25L
RC1206FR-078M25L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-078M25L
Brief Description
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-078M25L.pdf
Availability of RC1206FR-078M25L
QUANTITY
RC1206FR-078M25L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-078M25L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-078M25L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-078M25L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-078M25L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-078M25L Details Description
Related parts for RC1206FR-078M25L
MOSFET N-CH 30V 55A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 280MA SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
82UF 450V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf