Vishay/Sprague 199D474X0035A6B1E3
199D474X0035A6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X0035A6B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D474X0035A6B1E3.pdf
Availability of 199D474X0035A6B1E3
QUANTITY
199D474X0035A6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X0035A6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X0035A6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.378" (9.61mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X0035A6B1E3
Related Links199D474X0, 199D474X0035A6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X0035A6B1E3 Details Description
Related parts for 199D474X0035A6B1E3
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC 5 POWER SUPPLY MONITOR 16SSOP datasheet.pdf
HEAD FOR FULLY COATED EH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf