Vishay/Sprague 199D474X0050A6B1E3
199D474X0050A6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X0050A6B1E3
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D474X0050A6B1E3.pdf
Availability of 199D474X0050A6B1E3
QUANTITY
199D474X0050A6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X0050A6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X0050A6B1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.378" (9.61mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X0050A6B1E3
Related Links199D474X0, 199D474X0050A6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X0050A6B1E3 Details Description
Related parts for 199D474X0050A6B1E3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RETRACTOR 8-15LBS/3.6-6.8KG 8' datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf