Vishay/Sprague 199D474X9050A1V1E3
199D474X9050A1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X9050A1V1E3
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D474X9050A1V1E3.pdf
Availability of 199D474X9050A1V1E3
QUANTITY
199D474X9050A1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X9050A1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X9050A1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X9050A1V1E3
Related Links199D474X9, 199D474X9050A1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X9050A1V1E3 Details Description
Related parts for 199D474X9050A1V1E3
ROUND STANDOFF 2-56 ALUM 1/4" datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ISO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
BASED LED E10 RED datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 176HLQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf