Vishay/Sprague 199D474X9050A2B1E3
199D474X9050A2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X9050A2B1E3
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D474X9050A2B1E3.pdf
Availability of 199D474X9050A2B1E3
QUANTITY
199D474X9050A2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X9050A2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X9050A2B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X9050A2B1E3
Related Links199D474X9, 199D474X9050A2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X9050A2B1E3 Details Description
Related parts for 199D474X9050A2B1E3
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFE03T datasheet.pdf
TERM DISC LEVER TS32 KRG BN datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf