Vishay/Sprague 199D475X0016B1V1E3
199D475X0016B1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X0016B1V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D475X0016B1V1E3.pdf
Availability of 199D475X0016B1V1E3
QUANTITY
199D475X0016B1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X0016B1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X0016B1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X0016B1V1E3
Related Links199D475X0, 199D475X0016B1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X0016B1V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X0016B1V1E3
TERMINAL BLOCK 4POS 5MM GRN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 400PF 8KV NONSTND datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 13.5OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 72V 1.05A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf