Vishay/Sprague 199D475X0016B7V1E3
199D475X0016B7V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X0016B7V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D475X0016B7V1E3.pdf
Availability of 199D475X0016B7V1E3
QUANTITY
199D475X0016B7V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X0016B7V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X0016B7V1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.12mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X0016B7V1E3
Related Links199D475X0, 199D475X0016B7V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X0016B7V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X0016B7V1E3
TOOL CRIMP HAND FOR DF20 SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V 6-UDFN datasheet.pdf
CBL 31POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN SMP PLUG STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf